Pomůžeme vám s vyřízením dotací.

Volejte +420 608 127 126

Pomůžeme vám s vyřízením kotlíkové dotace.

Volejte +420 608 127 126

EZV logo

Topné systémy

Podlahové vytápění

Pro a proti

Tepelná pohoda v místnosti je pro člověka v případě podlahového vytápění asi ta nejpříjemnější. Vždyť co může být slastnějšího než teplo od nohou? Skeptik namítne, že investice do zřízení podlahového vytápění je vyšší než u klasického topení pomocí radiátorů. Bylo zpracováno nemálo tabulek, které dokazují návratnost takovéto investice, protože podlahové vytápění je nízkonákladové ve svém provozu. Vzhledem k požadavkům na teplotu topné vody (nízkoteplotní systém) je ideální instalace ve spojení s tepelným čerpadlem či ohřevem topné vody pomocí solárních panelů. Snad všichni odborníci se shodují, že podlahové vytápění je vhodné ve spojení s kombinovaným vytápěním, kterým může být v přechodných obdobích krb či krbová kamna.

Podlahové vytápění ve všech svých podobách a variantách či kombinacích je rozhodně dobrým řešením pro vytápění rodinných domů, ať již chceme vytápět dům jako celek či jeho část.

Tepelná pohoda

Podlahové vytápění je základem nejlepší tepelné pohody, jakou mohou otopné systémy nabídnout.

Tepelná pohoda v místnosti souvisí nejen s teplotou, kterou v místnosti máme, ale i s jejím rozložením v prostoru a s vlhkostí, kterou v místnosti udržujeme. Podlahové vytápění je druhem topení, které vyhovuje nejen jedincům s věčně zmrzlými končetinami, ale i alergikům.

Ve vztahu mezi teplotou a vlhkostí vzduchu v místnosti platí jednoduchý vzorec - čím je vzduch teplejší, tím by měl být i vlhčí. A právě zajištění správné tepelné pohody je úkol, který musí vyřešit otopná soustava v každé místnosti. Teplota vzduchu, která je doporučena pro daný typ místnosti, je uvedena v normě ČSN 060210 (například pro ložnici je to 18 oC, pro koupelnu 24 oC). Relativní vlhkost je doporučena pro zimní období v rozmezí 20-40 procent, v létě pak 40-60 procent. Správně navržený, provedený a udržovaný topný systém je základem k udržení tepelné pohody prostředí v každé budově, nejen v rodinném domě. A rovněž nejen v rodinném domě tento topný systém musí být navržen tak, aby jeho provoz a regulace byly úsporné a pro člověka uživatelsky příjemné.

Teplo zdola

Podlahové vytápění patří k sálavému typu vytápění: nejprve se ohřeje velká plocha (v našem případě podlaha) a od ní se teprve ohřívá vzduch v místnosti. Teplo tedy sálá z podlahy do vzduchu. Rozložení teploty v místnosti je u podlahového vytápění pro tepelnou pohodu člověka jednoznačně výhodnější, než je tomu u vytápění konvekčního, kde je nejprve ohříván vzduch v okolí otopných těles (umístěných povětšinou pod okny) a tento vzduch teprve ohřívá stěny, strop či na posledním místě podlahu. V případě podlahového vytápění je nejteplejším místem podlaha, což vnímáme velice příznivě, ve výši hlavy je výrazně chladněji a u stropu je teplota nejnižší. Rozložení teploty v místnosti je velmi blízké ideálnímu teplotnímu profilu. Navíc proudění vzduchu je v případě sálavého vytápění minimální na rozdíl od vytápění konvekčního. Obzvláště alergiky je tento fakt vnímán velice příznivě, sálavé teplo stoupá vzhůru velmi pomalu a není tedy zdrojem víření prachu v místnosti. V případě podlahového vytápění je důležitým pozitivem také hledisko ekonomické. Pokud vytápíme místnost podlahou, lze teplotu v této místnosti snížit o 1 až 3 oC oproti systému s konvekčními otopnými tělesy. Toto snížení teploty, kterou máme nastavenu na regulaci vytápění, jen o jeden jediný stupeň Celsia znamená roční úsporu energie na vytápění ve výši tří procent! Investice vynaložená do pořízení podlahového vytápění bývá sice o něco vyšší než u otopných soustav s konvekčními tělesy, nicméně se nám vrátí prostřednictvím minimalizace provozních nákladů.

Nabízíme produkty těchto výrobců

Stiebel Eltron
Nibe
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace