Tepelné čerpadlo je ekologické a efektivní řešení pro vytápění a chlazení. Využívá obnovitelnou energii z okolí, což přispívá k nižším nákladům na energii a snižuje emise CO₂.
Tato technologie má nízké provozní náklady, vysokou účinnost a dlouhou životnost. Díky tomu je ideální volbou pro ty, kteří chtějí šetřit peníze a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.
Investice do tepelného čerpadla se tedy vyplatí nejen z finančního, ale i ekologického hlediska.
Před každou montážní tepelného čerpadla předchází osobní schůzku na stavbě, kdy technik vybere vhodné řešení vytápění, a to s ohledem na umístění stavby, její rozměry, tepelné ztráty a jiné faktory. Naše společnost vám následně nabídne možnosti tepelných čerpadel, které jsou přímo vhodné na vaši stavbu, a to společně s výpočtem, kolik využitím alternativního zdroje energie ušetříte přímo Vy.
Naše společnost zajistí kompletní montáž tepelného čerpadla. Montáž je zajištěna zkušenými zaměstnanci naší společnosti, kteří mají veškeré příslušné certifikace pro práci s tepelnými čerpadly. Instalační materiál je vždy fakturován podle skutečné a odběratelem odsouhlasné spotřeby. Samozřejmostí každé instalace tepelného čerpadla je jeho uvedení do provozu a zaškolení obsluhy.
Montáž tepelného čerpadla lze provést téměř u všech možných typů objektů a záleží pouze na vhodnosti otopné soustavy. Tepelná čerpadla jsou vhodná jak pro nové – pasivní, nízkoenergetické domy, tak i pro straší běžné rodinné domy, administrativní objekty či bytové domy. Tepelná čerpadla lze kromě běžného každodenního vytápění a ohřevu teplé vody také využít pro chlazení nebo ohřev bazénové vody.
Než se pustíte do výběru tepelného čerpadla, je dobré seznámit se s několika základními pojmy, které jsou pro pochopení celé problematiky zásadní.
Topný faktor je základním parametrem ukazujícím „účinnost“ tepelného čerpadla. Je to poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím vyšší topný faktor, tím je provoz zařízení levnější. Příklad: Tepelné čerpadlo má výkon 12 kW a elektrický příkon 3 kW. Topný faktor je 12/3 = 4. Pokud má jedno tepelné čerpadlo při stejných podmínkách topný faktor 4,5 a druhé 3,3, znamená to, že druhé spotřebuje pro svůj provoz o 36 % více elektrické energie než první, a tudíž jeho provoz je podstatně dražší. Topný faktor se u tepelného čerpadla mění podle podmínek ve kterých pracuje. Ten samý stroj může mít topný faktor 7 a při jiných podmínkách třeba jen 2. Proto srovnávejte topné faktory vždy při stejných podmínkách. Podmínky se uvádějí například takto: 0/35 EN 255, což znamená, že na vstupu do tepelného čerpadla je tekutina o teplotě 0 °C a na výstupu do topného systému tekutina o teplotě 35 °C. To vše je měřeno podle metodiky normy EN 255. Topný faktor je lepší, když je nižší teplota výstupní vody – proto je výhodnější podlahové topení, kterému stačí nižší teplota vody než radiátorům.
První slovo označuje odkud tepelné čerpadlo bere energii (země, voda, vzduch), druhé slovo označuje, jak tepelné čerpadlo energii dodává do objektu (voda, vzduch). Označení země/voda tedy znamená odběr tepla ze země a ohřev vody v topném systému. Některá čerpadla země/voda mohou být označována i jako voda/voda.
Regulace která v závislosti na venkovní teplotě upravuje teplotu topné vody vstupující do topného systému. Příklad: když je venku – 15 °C, regulace pouští do domu vodu o teplotě například 50 °C, když je venku 10 °C, regulace pouští do domu vodu o teplotě jen 30 °C. U tepelných čerpadel je ekvitermní regulace důležitější než u jiných zdrojů tepla, protože čím je nižší teplota topné vody, tím je provoz tepelného čerpadla levnější.
Význačnou roli ve fungování TČ hraje chladivo, označované v následujícím jako pracovní médium. Má tu vlastnost, že se i při nejnižších (venkovních) teplotách odpařuje. Přivede-li se venkovní vzduch nebo voda k výměníku tepla (výparníku), ve kterém cirkuluje pracovní médium, odejme takovémuto zdroji tepla potřebné výparné teplo a přejde z kapalného do plynného stavu. Zdroj tepla se tím o několik stupňů ochladí.
Kompresor toto plynné pracovní médium nasaje a stlačí. Tím, že se zvětší jeho tlak, stoupne také jeho teplota – pracovní médium je tedy „přečerpáno“ na vyšší teplotní úroveň. K tomu je zapotřebí vynaložit elektrickou (nebo jinou) energii.
Ta však nepředstavuje energii ztracenou, ale zvyšuje energetický (tepelný) potenciál pracovního média, které se dále dostává do kondenzátoru, jak je znázorněno na obrázku. Tam pracovní médium odevzdá své celkové teplo, které uvedeným způsobem získalo, resp. je mu odňato nějakou teplonosnou látkou, např. vodou pro teplovodní vytápění. Tím dojde ke zkapalnění pracovního média, v expanzním ventilu se seškrtí na původní nízký tlak a oběh se opakuje.
Tepelná čerpadla jsou ekonomická a ekologická zařízení, která využívají energii okolního prostředí a přeměňují ji na teplo používané k vytápění budov a ohřevu vody. Ve vyspělých zemích jsou praktickým nástrojem k řešení energetických problémů i problémů životního prostředí. Tepelné čerpadlo odebírá nízkopotenciální energii vodě (povrchová, spodní, odpadní), vzduchu (okolní, odpadní) nebo země (prostřednictvím nemrznoucí kapaliny obíhající v uzavřeném koletoru) a na termodynamickém principu ji mění v potřebné a využitelné teplo, které se pak rozvádí vodou nebo vzduchem. Podle konkrétních podmínek uživatele je možno dodat a instalovat tepelná čerpadla s různými kombinacemi vstupní a výstupní energie, tzn. tepelná čerpadla typu voda (země)/voda, vzduch/voda, voda/vzduch nebo vzduch/vzduch.
Vzduch. Tepelná čerpadla vzduch/vzduch nebo vzduch/voda odebírají tepelnou energii většinou venkovnímu vzduchu, v některých případech i do -23°C.
Tepelná čerpadla jsou moderními zdroji vytápění s minimálními provozními provozními náklady a s minimálním vlivem na životní prostředí.
Tepelné čerpadlo šetří více než 2/3 energie a tím šetří také jak vaši kapsu, tak i životní prostředí. Celkový topný výkon je součtem energie získané z okolního prostředí (65 až 70% – zdarma) a energie dodané (30 až 35% – nutno zaplatit). Jejich provoz je nejhospodárnější tehdy, když je použit nízkoteplotní topný systém, tj. například systém s podlahovým vytápěním nebo s vhodně dimenzovanými deskovými topnými tělesy. Voda. Zde tepelná čerpadla voda/voda nebo voda/vzduch převážně využívají povrchové nebo spodní vody.
Přitom zvláště spodní voda je pro své příznivé stabilní teploty a malou závislost na venkovní teplotě velmi vhodná pro tepelná čerpadla. V tomto případě jde nejčastěji o dvě studny ve vzdálenosti min. cca 15 m, kdy z jedné se čerpá voda o určitém průtoku, tato voda nám ve výměníku – výparníku odevzdá požadovanou energii – ochladí se a poté se vrací do druhé studny.
Země. V tomto případě odebírá tepelné čerpadlo energii z nemrznoucí kapaliny, která průchodem uzavřeného plastového kolektoru v zemi opět tuto energii získá. Tyto kolektory můžeme uložit plošně do rýh anebo do vrtů.
Vzduch. Tímto topným mediem lze v topné sezóně vytápět vnitřní prostory (jeden zdroj a centrální rozvod nebo samostatné „split“ jednotky) a v létě bez problémů chladit.
Voda. Při tomto způsobu topení lze využít klasického radiátorového topného okruhu nebo pro tepelné čerpadlo velmi vhodného podlahového topení.
Naše společnost má dlouholetou praxi v oblasti vyřizování dotací – po podepsání plné moci obstaráme veškeré podklady pro vyřízení dotace, podáme žádost na příslušný krajský úřad a následně zajistíme podpis smlouvy a finální čerpání dotace. Pro rok 2018 je možné získat dotace z programu Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.
Službu zajišťujeme jak pro zákazníky, kteří realizují výměnu tepelného čerpadla u naší společnosti, tak i pro zákazníky, kteří si je nechají namontovat u jiné společnosti.
Teplo obsažené ve vzduchu se využívá přímo. Výparníkem tepelného čerpadla přímo proudí venkovní vzduch.
Požadavky pro instalaci:
Výhody
Nevýhody
Teplo obsažené v zemi – tzv. geotermální teplo – se využívá nepřímo. Získává se ve výměníku tepla – zemním kolektoru, a převádí se cirkulačním okruhem do výparníku tepelného čerpadla pomocí teplonosné kapaliny. Používaná teplonosná kapalina je nemrznoucí a ekologicky nezávadná. Cirkulaci teplonosné kapaliny zajišťuje oběhové čerpadlo. Cirkulující kapalina se ve výparníku tepelného čerpadla ochlazuje a v zemním kolektoru se znovu ohřívá geotermálním teplem.
Požadavky pro instalaci:
Výhody
Nevýhody
Teplo z podzemní vody se získává tak, že voda je čerpána z čerpací studny do výparníku tepelného čerpadla. V něm se ochladí a ochlazená je vracena do druhé, vsakovací studny.
Požadavky pro instalaci:
Výhody
Nevýhody
S výběrem správného tepelného čerpadla vám samozřejmě vždy rádi pomůžeme, povíme vám klady i zápory každého čerpadla a pokusíme se vybrat tepelné čerpadlo vám přímo na míru (při zohlednění veškerých požadovaných faktorů).
Základní postup pro výběr vhodného tepelného čerpadla:
1.Výkon tepelného čerpadla
Základním krokem pro výběr optimálního výkonu tepelného čerpadla je určení tepelné ztráty domu. Tepelná ztráta domu je množství tepla v kWh, které ztratí dům při venkovní teplotě-12°C až -18°C (podle zvolené oblasti) za 1 hodinu.
Výpočet tepelné ztráty najdeme v projektu topení. Pokud tento výpočet nemáme, můžeme tepelnou ztrátu odhadnout sami. Výpočet provedeme pro oblast s nejnižší výpočtovou teplotou –12°C. V chladnějších oblastech bude ztráta až o 12 % větší.
Nejrychlejší metodou je metoda objemová. Nejprve spočítáme vytápěný objem domu v m3. Potom tento objem vynásobíme koeficientem měrné spotřeby energie Qps, který je určen především materiálem obvodového pláště domu a druhem oken.
Takže například pro rodinný dům 10x10x6m o objemu 600 m3 je v případě plných cihel a starých oken tepelná ztráta 600×35 = 21000 W = 21 kWh, kdežto u nového domu o stejné velikosti postaveného z Porotermu 44 cm s kvalitními okny bude ztráta 600×15 = 9 kWh. Tento výpočet nemusí být naprosto přesný, neboť výkon tepelného čerpadla se navrhuje optimálně na 60 až 80 % tepelné ztráty. V tomto rozmezí se úspora výrazně neliší (do 5%).
2. Volba typu tepelného čerpadla (primárního zdroje tepla)
Dalším důležitým krokem je volba primárního zdroje tepla. Máme tři základní zdroje tepla.
Prvním z nich je okolní vzduch. Tepelná čerpadla odebírající teplo ze vzduchu a předávajícího jej do vody (radiátorů, podlahového vytápění apod.) se označují názvem vzduch – voda. Je možné je instalovat všude. V našich klimatických podmínkách, zejména v nižších polohách (do 500m nadmořské výšky) jsou schopna uspořit (při výstupní teplotě do 50°C) asi 55 až 60 % nákladů na vytápění. Náklady na pořízení tohoto typu čerpadla jsou zpravidla nižší než u ostatních typů tepelných čerpadel. Proto bývá návratnost investice v některých případech nejkratší (především u větších domů).
Dalším zdrojem tepla může být zemský povrch. Tepelná čerpadla odebírající teplo ze zemského povrchu se označují názvem země – voda. Jsou schopna ušetřit (při výstupní teplotě do 50°C) cca 65 až 70 % nákladů na teplo. Jako primárního zdroje tepla se využívá buď hloubkového vrtu nebo plošného zemního kolektoru. Investice do tepelného čerpadla odebírajícího teplo z vrtů je ze všech typů nejvyšší. Způsobují to hlavně vysoké náklady na zhotovení vrtů. Jejich instalace se vyplatí především v chladnějších oblastech a tam, kde není dostatečná plocha pro plošný kolektor.
Dalším zemním zdrojem je plošný zemní kolektor. Ekonomické výsledky u tohoto zdroje jsou velmi podobné jako u vrtů. Náklady na pořízení jsou však podstatně nižší. Plošný kolektor vyžaduje na 1 kWh výkonu tepelného čerpadla cca 40 až 50 m2 plochy. Ideální je jeho volba u novostaveb, kde je většinou tato plocha k dispozici.
Posledním zdrojem tepla mohou být spodní vody. Tepelná čerpadla odebírající teplo ze spodní vody se označují názvem voda – voda. Pomocí ponorného čerpadla čerpáme vodu ze studny (vrtané nebo kopané) a proháníme ji tepelným čerpadlem, které jí odebírá teplo. Tato ochlazená voda se pak pouští do druhé studny (vsakovací), do potoka apod.
Tento způsob je vhodný všude tam, kde je velký dostatek spodních vod. Na 10 kW výkonu tepelného čerpadla potřebujeme přítok vody 0,5 litrů za vteřinu. Vhodné jsou především oblasti povodí řek se štěrkopískovým podložím. Tento typ tepelného čerpadla má nejlepší ekonomické výsledky.
3. Volba otopné soustavy
Ekonomiku provozu tepelného čerpadla ovlivňuje kladně nejen teplota zdroje (čím vyšší – tím lépe), ale také výstupní teplota do topení (čím nižší – tím lépe) a to stejnou měrou.
Proto doporučujeme volit u nových domů co nejnižší teplotní systém – podlahové vytápění. U tohoto systému lze dosáhnou až o 10 % větší úsporu než u systémů pracujících s teplotou 50 až 55 °C.
Na závěr je nutné dodat, že tepelné čerpadlo nešetří pouze náklady na vytápění. V případě pořízení tepelného čerpadla získáte výhodnou elektrickou sazbu D55 (1kWh = 1,- Kč).
Tím se výrazně sníží oproti běžné sazbě (1 kWh = 3,15 Kč) náklady na praní, žehlení, svícení, zamražování apod. Tato úspora u průměrného rodinného domu, kde je tato roční spotřeba asi 3000 až 4000 kWh, činí 6000,-Kč až 8000,- za rok.
U dobře zateplených domů je možné také žádat o dotaci u Státního fondu životního prostředí. Tato dotace je 30 % z celkové investice do tepelného čerpadla, primárního zdroje a příslušenství.
Tepelné čerpadlo je (a z principu vždy bude) nejlevnějším způsobem vytápění na elektrickou energii.
Provozní náklady jsou srovnatelné s topením dřevem při nesrovnatelně vyšším komfortu, protože většina tepelných čerpadel pracuje zcela automaticky. S tepelným čerpadlem budete nezávislí na cenách energií, jakékoliv zdražování se vás dotkne pouze minimálně, budete totiž zdarma čerpat teplo z přírody.
Po uvedení tepelného čerpadla do provozu přidělí rozvodné společnosti velmi výhodnou dvoutarifní sazbu dodávky elektrické energie pro tento zdroj vytápění a v případě rodinného domu se tato výhodná sazba vztahuje na celkovou spotřebu všech elektrických spotřebičů v domácnosti po dobu 22h denně.
Podstatou ekonomické výhodnosti tepelného čerpadla je skutečnost, že spotřebuje-li tepelné čerpadlo na pohon motorkompresoru 1 kWh elektrické energie, dodá nám 3 až 4krát více energie ve formě tepla. Poměr této energie tepelné a energie elektrické se nazývá „topný faktor“ a u tepelných čerpadel se pohybuje zpravidla od 3 do 4, v některých případech i od 5 do 6. Proto také po instalaci tepelného čerpadla namísto elektrického vytápění budeme platit za otop a ohřev užitkové vody 1/3 až 1/4 původních nákladů, v příznivých případech až 1/6.
Výhodné je řešit vytápění jako bivalentní, tzn. tepelné čerpadlo dimenzovat na 50-70 % potřebného tepelného výkonu, což poskytuje dostatečně spotřebu tepla z cca 95 % během topné sezóny. Zbylých cca 5 % potřebné energie se dokrývá na plný tepelný výkon dotopem pomocí malého přímotopného elektrického kotlíku nebo jiného zdroje. Tímto řešením se podstatně sníží náklady na pořízení tepelného čerpadla i příslušného zdroje (zemního kolektoru) a hospodárnost provozu se sníží nepatrně. Snížení počátečních investičních nákladů má spolu s cenou elektrické energie největší vliv na ekonomickou návratnost systému.
V zemích s vyšší kupní silou obyvatelstva se v poslední době od bivalentního provozu ustupuje. Tam, kde to jde (země/voda, voda/voda), se způsob provozu nahrazuje monovalentním se zařízením pokrývajícím veškerou spotřebu tepla v objektu.
Jako doplňkovou službu vám naše společnost nabízí zprostředkování připojištění tepelného čerpadla či solárních systémů. Kromě základního živelního pojištění zařídíme pojištění technické poruchy, které se vztahuje na rozbití, poškození zařízení nedopatřením, vlastním zaviněním, výrobní vadou i vadou materiálu apod. Vzhledem k vysoké ceně komponentů, které do vaší nemovitosti montujeme, doporučujeme otázku připojištění nepodcenit.
Jde o připojištění zařízení, která tvoří stavební součást nebo příslušenství pojištěné nemovitosti, a mohou se poškodit. Může jít o:
S výběrem pojištění na míru vám pomůže náš externí pracovník.
Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, nebo nechcete investovat veškeré své prostředky do tepelného čerpadla, jsme schopni vám vyjednat bankovní financování.
Jako zákazníkovi vám vyřídíme spotřebitelský, hypoteční anebo stavební úvěr přímo na míru dle potřeb a požadavků s nejnižší úrokovou sazbu na finančním trhu a bez vedlejších poplatků.
Příklad – Tepelné čerpadlo 200.000,-
Financování spotřebitelským úvěrem
Doba splatnosti 7 let, úrok 4,9% – měsíční splátka 2.715,-
Financování hypotečním úvěrem
Doba splatnosti 15 let, úrok 2,19% – měsíční splátka 1.311,-
Kolem tepelných čerpadel panuje celá řada omylů a bludů. Je to obvykle způsobeno neznalostí a konzervativním přístupem některých „odborníků“, kteří nejsou schopni vnímat nové technologie a změny ve stavebnictví a zůstávají myšlenkově zakopáni v dobách před dvaceti lety.
Plošný kolektor vymrazí zahradu
Pokud je zemní kolektor špatně navržen nebo proveden, může podchladit půdu nad sebou a ovlivnit růst vegetace. U správně navrženého kolektoru rozloženého v zahradě do velké plochy k výraznému vychlazování země nedochází a na vegetaci nemá kolektor v podstatě žádný vliv.
Tepelné čerpadlo stojí půl milionu a nikdy se nezaplatí
Ceny tepelných čerpadel se za posledních 10 let výrazně snížily. Hlavním důvodem ale není snižování ceny samotného čerpadla, ale snižování potřebného výkonu. Před 10 lety měl běžný rodinný dům tepelnou ztrátu minimálně 18 kW. V současnosti je to 10 kW. Díky tomu jsou používána menší tepelná čerpadla a cena za jejich pořízení je výrazně nižší.
Zda se tepelné čerpadlo zaplatí závisí na tom, kolik stojí a kolik ušetří
U běžných domů vyjde pořízení tepelného čerpadla o 200 až 250 tisíc dráže než pořízení plynového vytápění. Čerpadlo dokáže ročně ušetřit 20 až 30 tisíc na provozu domu. Při započítání růstu cen energií je návratnost čerpadla 7 – 9 let. Pokud se na pořízení tepelného čerpadla podíváme jako na investici, tak z vložených 200 000 korun získáme ročně díky úsporám přibližně 25 000 korun zisku, což představuje skvělou investici s vysokým úrokem přesahujícím 12 %.
Do skály se nedá vrtat
Je to právě naopak, do skály se vrtá velice dobře, protože vrt se nezasypává a není nutné ho pažit. Kvalitní vrtná souprava může ve skále odvrtat 90 – 120 m vrtů za den. Komplikované vrtání je v lokalitách s písky, štěrky, nebo v oblastech, kde se střídají měkké a tvrdé vrstvy podloží.
Vzduchové tepelné čerpadlo je hlučné
V kvalitě a ceně vzduchových tepelných čerpadel jsou obrovské rozdíly. Jednou z příčin je i řešení odhlučnění. Čím je odhlučnění kvalitnější, tím je čerpadlo dražší. Snížení hluku je v zásadě možné třemi způsoby: zvětšení výparníku, čímž dojde ke snížení rychlosti proudícího vzduchu (zdraží to tepelné čerpadlo) instalace plechových zákrytů směřujících hluk k zemi (zdraží to tepelné čerpadlo) používání kvalitních ventilátorů (zdraží to tepelné čerpadlo). Z tohoto důvodu nikdy nemůže být levné tepelné čerpadlo tiché, i když to mnozí dodavatelé o svých výrobcích tvrdí.
Příklad z praxe: Levné tepelné čerpadlo A má hladinu akustického tlaku v 1 metru od zařízení 63 dB(A). Jiné, kvalitní, tepelné čerpadlo obdobného výkonu má hladinu akustického tlaku v 1 metru od zařízení 50 dB(A). Kolik kvalitních čerpadel by muselo stát vedle sebe, aby hlučela stejně jako jedno levné čerpadlo? I když to zní neuvěřitelně, správná odpověď je 20 kusů!
Tepelné čerpadlo nedokáže vytopit celý dům
Pokud je výkon tepelného čerpadla stejný jako tepelná ztráta domu a topný systém je nízkoteplotní, tepelné čerpadlo bez problému dokáže vytopit celý dům samo. Z ekonomických a technických důvodů se ale tepelná čerpadla obvykle navrhují v rozmezí 60 až 80 % potřebného výkonu kotelny s tím, že zbytek topného výkonu pokryje jiný zdroj tepla. Pořízení menšího tepelného čerpadla je totiž levnější a spotřeba energie u dotopového kotle je velice malá.
Životnost tepelného čerpadla je 10 let
Životnost tepelného čerpadla je dána především životností kompresoru, která je závislá hlavně na počtu startů kompresoru. To lze ovlivnit akumulací tepla a správným dimenzováním výkonu čerpadla (čerpadlo s vyšším výkonem častěji spíná a kompresor dříve odejde). Důležitá je i kvalitní regulace, která nenechá kompresor běžet v nevhodných podmínkách a minimalizuje počet startů kompresoru. Z výše uvedeného vyplývá, že záleží nejen na kvalitě kompresoru, ale hlavně na použité regulaci a způsobu zapojení kotelny. U kvalitních čerpadel odebírajících teplo ze země je ověřená životnost kompresoru až 20 let. Pak lze provést generální opravu chladícího okruhu a provozovat zařízení dál. Životnost zemních kolektorů (vrtů) je v řádu desítek let.
U čerpadel vzduch/voda je životnost kompresoru kratší a to o 20 až 30 % než u zemních čerpadel. Je to způsobeno jeho větším výkonem v porovnání se „zemním“ čerpadlem a tím i častějším spínáním. Navíc je chladicí okruh provozován v obrovském teplotním rozsahu až 55°C (v zimě –25°, v létě 30°C), což životnosti komponentů neprospívá. Reverzace chladicího okruhu používaná pro rozmrazování výparníků nebo pro klimatizaci v letním období kompresor také zatěžuje a snižuje jeho životnost.
Podlahové topení je nezdravé
Tento názor pochází z doby, kdy se podlahové topení dávalo do nezateplených objektů. Teplota podlahy mnohdy přesahovala 30°C což se u některých lidí mohlo při dlouhodobém pobytu projevovat zdravotními problémy. V současné době, kdy jsou domy kvalitně zatepleny se pohybují povrchové teploty podlah od 22°C do 26°C – to, že podlaha topí, poznáte jen v případě, že šlápnete na studené místo, kde podlahové topení není.
Kde je podlahové topení musí být i dlažba
Dlažba je pro podlahové topení vhodná, ale není to podmínkou. Můžete použít v podstatě jakoukoliv krytinu s výjimkou korku, tlustých koberců a masivních dřevěných prken. U laminátových a dřevěných plovoucích podlah je před jejich nákupem nutné prověřit, zda je možné jejich položení na podlahové topení. S typem podlahové krytiny se musí počítat již v projektu. Podlahové topení vyprojektované pro dlažbu by v případě použití dřevěné plovoucí podlahy mělo výrazně menší výkon!
Vzduchové tepelné čerpadlo je výrazně levnější než zemní
U vzduchových tepelných čerpadel se na první pohled zdá, že musí být levnější než čerpadla s odběrem tepla ze země, protože odpadnou drahé vrty. Není to ale až tak jednoduché. Samotné vzduchové čerpadlo je mnohem složitější a dražší než zemní čerpadlo. Pokud je to technicky možné, je nejlevnějším řešením instalace plošného kolektoru, za ním obvykle následuje vzduchové čerpadlo. Nejdražší je řešení s vrty. Koupením hodně levného vzduchového čerpadla budou samozřejmě pořizovací náklady výrazně nižší než u zemních čerpadel. Ovšem za cenu vysoké spotřeby elektrické energie pro tepelné čerpadlo, vysoké hlučnosti a výrazného omezení uživatelského komfortu.
Čím výkonnější čerpadlo, tím více ušetřím
Pořízením výkonnějšího tepelného čerpadla opravdu snížíte provozní náklady. Je to ovšem vyváženo nižší životností kompresoru a vyššími investičními náklady. Pokud si pak srovnáte dosažené úspory s náklady na pořízení a servis, tak se výkonnější čerpadlo nevyplatí. Ideální výkon čerpadla je v rozmezí 60 až 80 % potřebného výkonu kotelny.
Neváhejte nás kontaktovat
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení technologie, jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.