Pomůžeme vám s vyřízením dotací.

Volejte +420 608 127 126

Pomůžeme vám s vyřízením kotlíkové dotace.

Volejte +420 608 127 126

EZV logo

Topné systémy

Kapilární systémy

Základním cílem kapilárního vytápění je vytvořit v celém domě pocit tzv. teplotního komfortu, kdy k vám teplo nepřichází z žádného konkrétního zdroje, ale je jakoby všude kolem vás. Není potřeba větrat, pouštět klimatizaci ani jakkoliv jinak měnit teplotní rovnováhu v místnosti, o vše se postarají drobné netěsnosti vašich oken a dveří. Díky tomu, že jsou kapiláry drženy pod teplotou 22 stupňů Celsia (+/- 2 stupně) a jsou navíc schované ve zdech, podlaze a stropě, nedochází v tomto případě k přepalování prachu, jako na horkých radiátorech.

Navíc v případě, že se jedna z kapilár poškodí či ztratí své schopnosti, není vůbec problém ji po zatavení nechat v systému, nemusí se tedy nic vyměňovat ani opravovat, což u klasického potrubí většinou není možné. Jenom dodejme, že hlavní část energie si celý systém bere ze sluce a je tedy plně ekologický.

Kapilární rohože jsou tvořeny sítí tenkých plastových trubiček z polypropylenu (vnější ∅ cca 3,5 mm) do nichž je rozváděna chladicí, nebo otopná voda. Mezi jednotlivými kapilárami je poměrně krátká vzdálenost, což ve spojení s malým teplotním spádem způsobí prakticky rovnoměrné rozložení povrchové teploty. Nejčastěji se rohože umísťují pod omítku na strop, ale mohou být umístěny i na stěnách místnosti. 

V některých aplikacích je možné jejich umístění i v podhledové konstrukci, či v podlaze. Díky malým rozměrům kapilárních trubiček je tloušťka omítky přijatelných 10 až 15 mm, což umožňuje poměrně rychlou reakci celého systému na změnu okrajových podmínek. Kapilární rohože je možné vyrábět prakticky v libovolných rozměrech, přesně dle objednávky na konkrétní zakázku. Na stavbu jsou kapilární rohože dodávány jako celky připravené pro montáž na konstrukci stěny, podlahy nebo stropu. Materiál kapilárních rohoží Kapilární rohože jsou nejčastěji vyrobeny z polypropylenu PP-R (random kopolymer), jehož vlastnosti umožňují vytvořit flexibilní výrobky s dlouhou životností. 

 

Mezi základní kladné vlastnosti polypropylenu patří:

 • dlouhá životnost (až 50 let)

• hygienická nezávadnost 

• odolnost proti korozi, chemikáliím a zarůstání 

• nízká objemová hmotnost

• vysoká ohebnost 

• snadná a rychlá montáž 

• nízké tlakové ztráty třením 

 

mezi jeho nevýhody pak:

• menší pevnost v porovnání s kovy 

• malá odolnost vůči vyšším teplotám (do 65 °C)

• malá odolnost vůči mechanickému poškození

• nebezpečí pronikání difusního kyslíku do teplonosné látky 

 

Nabízíme produkty těchto výrobců

Stiebel Eltron
Nibe
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace